Rektor
Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
oraz
Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny

zapraszają na konferencję pt.

„Lokalne programy profilaktyki zdrowotnej
i promocji zdrowia w środowisku nauczania jako praktyczne formy realizacji Narodowego Programu Zdrowia na Pomorzu”

Gdańsk, 20 czerwca 2017 roku

Celem konferencji jest wymiana doświadczeń i wspólne określenie potrzeb oraz celów na najbliższą przyszłość ze strony instytucji z terenu województwa pomorskiego zajmujących się profilaktyką zdrowotną. Szczególną uwagę organizatorzy pragną skupić na programach profilaktyki zdrowotnej, zwłaszcza tych adresowanych do uczniów.
Konferencja skierowana jest do przedstawicieli samorządów odpowiedzialnych za politykę zdrowotną, dyrektorów szkół, nauczycieli, studentów, przedstawicieli organizacji pozarządowych, przedstawicieli placówek medycznych oraz wszystkich osób i instytucji z terenu województwa pomorskiego zainteresowanych problematyką profilaktyki zdrowia.

Tematy konferencji:

  • rola zdrowotnych programów profilaktycznych, ze szczególnym uwzględnieniem środowiska nauczania;
  • organizacja i zarządzanie programami profilaktycznymi, współpraca międzysektorowa, budowanie koalicji;
  • źródła finansowania;
  • programy profilaktyki zdrowotnej w kontekście Narodowego Programu Zdrowia;
  • ewaluacja programów zdrowotnych.

Konferencji towarzyszyć będzie sesja plakatowa, zaś całość spotkania zwieńczy debata z udziałem uczestników.

Komitet naukowy:

  • Prof. dr hab. Tomasz Zdrojewski, Przewodniczący Komitetu Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk, kierownik Zakładu Prewencji i Dydaktyki Katedry Nadciśnienia Tętniczego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
  • Prof. dr hab. med. Wiesław Cubała, kierownik Katedry i Kliniki Psychiatrii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
  • Prof. dr hab. Lidia Wolska, kierownik Zakładu Toksykologii Środowiska Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
  • Dr n. med. Marzena Zarzeczna-Baran, kierownik Zakładu Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

Kalendarz zgłaszania uczestnictwa:

Udział w konferencji jest bezpłatny. Zgłaszanie uczestnictwa do dnia 15.06.2017 r. Platforma elektroniczna do zgłaszania uczestnictwa w konferencji dostępna na stronach: https://gumed-wsse.evenea.pl/
Kontakt: tel. 58 345 21 77, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Miejsce Konferencji:

Auditorium Primum im. prof. Olgierda Narkiewicza 80-210 Gdańsk, Al. Zwycięstwa 41/42 budynek Atheneum Gedanense Novum (AGN)

 

poniedziałek, 29 maj 2017 08:57 | Aktualności

Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, iż zakażenia Clostridium difficile są w województwie pomorskim głównym czynnikiem etiologicznym nieżytów żołądkowo – jelitowych. Zapadalność w 2016 r. w województwie pomorskim wyniosła 47 na 100 tys. i była ponad dwukrotnie większa
niż średnia zapadalność w Polsce. Osoby starsze są w sposób szczególny narażone na zakażenie Clostridium difficile. Zapadalność w 2016 r. w woj. pomorskim w grupie wiekowej 75 + wyniosła 359 na 100 tys. mieszkańców. Do zakażeń najczęściej dochodzi w szpitalach. Zakażenia są przeważnie związane ze stosowaną antybiotykoterapią. Informacje na temat zakażeń Clostridium difficile, wskazówki dla osób odwiedzających chorych, jak również dla pacjentów opuszczających szpital oraz ich rodzin zamieszczone są w ulotce.

Dane na podstawie sprawozdań o zachorowaniach i podejrzeniach zachorowań na grypę otrzymanych z Powiatowych Stacji Sanitarno – Epidemiologicznych woj. pomorskiego.

 Zalecenia higieniczne dla podmiotów zajmujących się produkcją pierwotną owoców miękkich (truskawki, maliny, porzeczki, borówki) w celu ograniczenia ryzyka zanieczyszczenia mikrobiologicznego na etapie zbioru.

Dane na podstawie sprawozdań o zachorowaniach i podejrzeniach zachorowań na grypę otrzymanych z Powiatowych Stacji Sanitarno – Epidemiologicznych woj. pomorskiego.

Mapy przedstawiają gminy województwa pomorskiego w których doszło do pokąsań przez kleszcze, skutkujące zachorowaniami na boreliozę oraz gminy w których doszło do pokąsań przez zwierzęta (m. in psy, koty) zgłoszone przez lekarzy do Państwowej Inspekcji Sanitarnej w ramach ewentualnego narażenia na wściekliznę.

12 maja obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Czerniakiem. Dzień ten stanowi okazję do edukacji społeczeństwa na temat czynników ryzyka, metod profilaktyki, a także wczesnego rozpoznania i leczenia czerniaka, który jest przyczyną większości zgonów związanych z nowotworami złośliwymi skóry.

Informujemy, iż 13 maja (sobota) jest dniem roboczym w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku. W tym dniu klienci będą przyjmowani w godzinach 7:30 - 15:05.

Jednocześnie informujemy, iż 13 maja br. (sobota) kasa znajdująca się w naszej siedzibie będzie nieczynna.

Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny zawiadamia, że Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w dniach 23 – 27 kwietnia 2017 r. planuje szczepienia ochronne przeciwko wściekliźnie lisów wolno żyjących (dzikich) na terenie powiatów: malborskiego, nowodworskiego i sztumskiego.

Nic dziwnego, nie musisz przecież pamiętać, że to również zakaźna choroba wieku dziecięcego, zwłaszcza, że w Polsce już prawie nie występuje.
A nie zawsze tak było !

środa, 12 kwiecień 2017 10:18 | Aktualności

W dniach 24-30 kwietnia 2017 roku obchodzony będzie XII Europejski Tydzień Szczepień. Głównym celem tej inicjatywy jest zwiększenie liczby osób zaszczepionych poprzez podniesienie poziomu wiedzy i świadomości społeczeństwa na temat znaczenia szczepień ochronnych dla zdrowia.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku oraz Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA zapraszają 6 kwietnia 2017 roku w godzinach 12:00 – 14:00 na spotkanie organizowane z okazji Światowego Dnia Zdrowia 2017 poświęcone problemowi DEPRESJI.

W poniedziałek 3 kwietnia 2017 roku odbył się finał II Pomorskiego Przeglądu Małych Form Teatralnych „Pomyślmy o HIV”.

W dniu 3 kwietnia 2017 roku, w Sali im. Lecha Bądkowskiego Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku, odbyła się konferencja poświęcona wymaganiom jakości wody na pływalniach.

© 2006 - 2017 WSSE w Gdańsku. | Polityka wykorzystania cookies

realizacja: Nabucco