piątek, 29 listopad 2019 13:48 | Aktualności

Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dzień 1 grudnia jest uroczyście obchodzony (od 1988 roku) jako Światowy Dzień AIDS. Święto to ma na celu umożliwienie organizacjom rządowym, pozarządowym i lokalnym, jak również osobom indywidualnym zwrócenie uwagi na walkę z AIDS, a także uświadomić konieczność pomocy ludziom zakażonym wirusem HIV i chorym na AIDS oraz ich bliskim.

Symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS i ich bliskimi jest Czerwona Kokardka – nieodłączny element obchodów Światowego Dnia AIDS. Obecność Kokardki
w sferze publicznej podczas obchodów Światowego Dnia AIDS przypomina, że osoby żyjące z wirusem HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem.

Na świecie żyje blisko 37 mln osób zakażonych wirusem HIV. To liczba zbliżona
do liczebności populacji Polski. Codziennie na świecie zakaża się około 6 tys. osób, a około 4,5 tys. osób umiera z przyczyn związanych z HIV/AIDS. W Polsce każdego roku wykrywanych jest kilkaset zakażeń HIV. To znaczy, że każdego dnia w Polsce co najmniej 3 osoby dowiadują się, że są zakażone HIV. Po około trzydziestu latach od wykrycia w Polsce pierwszego zakażenia szacuje się, że nawet 35 tys. osób żyje z wirusem HIV, a prawie co druga osoba o tym nie wie i może nieświadomie zakażać. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny od wdrożenia badań w 1985 r.
do 31 lipca 2019 r. zakażenie wirusem HIV stwierdzono u 24 781 obywateli Polski i u osób innego obywatelstwa przebywających na terenie Polski, ogółem odnotowano 3 729 zachorowań na AIDS, a 1 423 chorych zmarło.

W województwie pomorskim od 1988 r. do 15 listopada 2019 r. zarejestrowano 1087 osób zakażonych wirusem HIV, odnotowano 339 zachorowań na AIDS, natomiast 129 osób chorych zmarło. W 2019 roku zarejestrowano dotychczas 111 zakażeń wirusem HIV, 10 zachorowań na AIDS (w 2019 r. zarejestrowano 1 zgon).

Obecnie zakażenie wirusem HIV nie powoduje natychmiastowego zagrożenia utraty życia. Dzięki leczeniu antyretrowirusowemu (ARV) i szybkiemu wykryciu wirusa w organizmie można przeżyć długie lata, aż do naturalnej śmierci. Wprowadzenie leczenia antyretrowirusowego spowodowało spadek zakaźności, a co za tym idzie – spadek liczby zachorowań na AIDS oraz spadek śmiertelności z powodu AIDS w krajach rozwiniętych.

Na dzień 14 października 2019 r. leczeniem ARV w Polsce objętych było około 12 252 pacjentów, w tym 98 dzieci. Leczenie jest prowadzone  i finansowane w ramach programu zdrowotnego Ministerstwa Zdrowia „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2017 – 2021”.

Zachęcamy do włączenia się do obchodów Światowego Dnia AIDS w dniu 1 grudnia, poprzez przypięcie do ubrania Czerwonej Kokardki.

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych 1 grudnia 2019 roku o godzinie 17.00 na Plac Przyjaciół Sopotu, gdzie z okazji obchodów Światowego Dnia Walki z AIDS zapalone zostaną czerwone znicze ułożone w kształt kokardki na znak solidarności z chorymi na AIDS.
https://aids.gov.pl/hiv_aids/faktyimity/
http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/hiv_aids/index.htm