piątek, 21 sierpień 2015 13:55 | Aktualności

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden) zwany "zemstą Stalina" jest rośliną bardzo niebezpieczną dla ludzi. Zawarta w soku substancja furanokumaryna powoduje przede wszystkim oparzenia skóry a także inne dolegliwości, takie jak zapalenie skóry i spojówek, pęcherze oraz może powodować powstawanie trudno gojących się ran.

Do poparzenia przez barszcz Sosnowskiego może dojść nawet pomimo braku bezpośredniego kontaktu z rośliną. W czasie dużego nasłonecznienia i wilgotności roślina wydziela toksyczne związki w postaci lotnej, które wdychane w większych stężeniach mogą wywoływać zawroty głowy, wymioty a nawet zaburzenia świadomości.

Barszcz Sosnowskiego można spotkać w wielu miejscach, szczególnie na terenach nieużytkowanych przez człowieka. Rośnie głównie na odłogach, łąkach, przy drogach, ponadto występuje wzdłuż brzegów rzek i jezior, na polach uprawnych, pastwiskach, w ogrodach, parkach i obrzeżach lasów.

Roślina ta ma bardzo duże wymiary – jest to jedna z największych roślin zielnych na świecie, niektóre okazy potrafią dorastać nawet do czterech-pięciu metrów wysokości. Ze względu na duże, szerokie liście przypomina trochę popularny łopian natomiast z powodu długich pędów z wieloma białymi kwiatami często mylona jest z wyrośniętym koprem. Łodyga jest u góry zielona, a w dolnej części pokryta fioletowymi plamkami.

Barszcz należy traktować z dużą ostrożnością, unikając w miarę możliwości wszelkiego kontaktu z tą rośliną. Najlepiej nie zbliżać się do niej i nie dotykać jej. Jeżeli doszło do kontaktu należy niezwłocznie i dokładnie umyć skórę wodą z mydłem i unikać ekspozycji podrażnionych miejsc na światło słoneczne, ponieważ promieniowanie ultrafioletowe zwiększa stan zapalny i ryzyko powstania blizn.

W związku z występowaniem barszczu Sosnowskiego na terenie województwa pomorskiego, Pomorski Wojewódzki Inspektor Sanitarny zaleca szczególną ostrożność podczas spacerów i wycieczek w plener, a w przypadku zauważenia tej rośliny prosi o niezwłoczne powiadomienie o tym fakcie służb gminnych.

Więcej informacji na stronie Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego

pdf Broszura (1.22 MB)

© 2006 - 2020 WSSE w Gdańsku. | Polityka wykorzystania cookies

realizacja: Nabucco