wtorek, 24 listopad 2015 14:33 | Aktualności

W dniu 19 listopada w godzinach 10:00-13:00 w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku przy ulicy Okopowej 21/27 odbyła się akcja edukacyjna w ramach ŚWIATOWEGO DNIA RZUCANIA PALENIA.

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada zawsze w trzeci czwartek listopada.
W Polsce obchodzony jest od 1991 roku. Pomysł akcji narodził się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada (tydzień przed obchodzonym w Stanach Zjednoczonych Dniem Dziękczynienia) za Dzień Rzucania Palenia.

Pracownicy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku przeprowadzili bezpłatne pomiary ciśnienia tętniczego krwi i poziomu tlenku węgla w powietrzu wydychanym z płuc u osób palących tytoń. Rozdawano również materiały oświatowo-zdrowotne oraz udzielano porad z zakresu profilaktyki zdrowia, szczególnie zachęcano wszystkich palaczy do porzucenia nałogu palenia papierosów. Przypominano wszystkim, że palenie tytoniu powoduje różne choroby przewlekłe, w tym choroby serca, ślepotę, miażdżycę, choroby płuc i zaburzenia płodności. Tytoń wypalany w dowolnej formie jest przyczyną 90% wszystkich nowotworów płuc oraz istotnym czynnikiem ryzyka udarów i śmiertelnych ataków serca. Zabija średnio jednego na dwóch palaczy.