piątek, 22 styczeń 2016 13:23 | Aktualności

W dniach 24-31 stycznia 2016 roku obchodzony będzie Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy – inicjatywa mająca na celu podkreślanie szczególnej roli badań profilaktycznych.

Rak szyjki macicy dotyczy blisko półtora miliona kobiet na całym świecie. Tylko w Polsce ponad 3000 pacjentek rocznie słyszy diagnozę „RSM”. Wcześnie zdiagnozowany rak szyjki macicy (w fazie przedinwazyjnej) cechuje się bardzo dobrym rokowaniem i daje duże szanse na całkowite wyleczenie. Niestety, jako że choroba rozwija się często bezobjawowo, u wielu pacjentek wykrywana jest w fazie zaawansowanej i trudnej do wyleczenia.

Poddawanie się regularnym badaniom cytologicznym pozwala wykryć wczesne symptomy choroby nowotworowej i podjąć skuteczną terapię.

W Polsce w 2007 roku rozpoczęto realizację Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy (www.rakszyjki.org), finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Umożliwia on każdej kobiecie w wieku 25-59 lat wykonanie raz na trzy lata bezpłatnych badań cytologicznych.

Podczas Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w całej Europie organizowanych jest około kilku tysięcy różnych imprez i wydarzeń. Każde z nich ma na celu intensywną edukację dorosłych kobiet i nastolatek w zakresie profilaktyki raka szyjki macicy i zachęcanie ich do korzystania z dostępnych świadczeń medycznych.

 

© 2006 - 2020 WSSE w Gdańsku. | Polityka wykorzystania cookies

realizacja: Nabucco