wtorek, 06 wrzesień 2016 11:28 | Aktualności

Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny wraz z Głównym Inspektorem Sanitarnym oraz Państwowym Zakładem Higieny, zapraszają na kolejną edycję bezpłatnych szkoleń adresowanych do pracowników sektora ochrony zdrowia oraz pracowników sektora usług pozamedycznych (salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuażu). Jest to kontynuacja szkoleń realizowanych z powodzeniem w latach 2014-2015 w 11 województwach, w tym w województwie pomorskim.

pdf Zaproszenie - ulotka (1.13 MB)

Szkolenia nie są objęte rejonizacją. Informacje dotyczące terminu i miejsca szkoleń podawane są na bieżąco na stronie http://szkoleniehcv.pzh.gov.pl/
Każdy uczestnik szkolenia otrzyma bezpłatne materiały szkoleniowe oraz certyfikat uczestnictwa.

W 2016 roku w województwie pomorskim zaplanowano dwa szkolenia dla pracowników sektora ochrony zdrowia oraz dwa szkolenia dla pracowników sektora usług pozamedycznych. Najbliższe spotkanie dla pracowników sektora usług niemedycznych odbędzie się 23 listopada  2016 r. (w środę) w Hotelu Nadmorskim w Gdyni. Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniu są proszone o kontakt telefoniczny – 58 344-73-00 wew. 290 lub 695-83-22-83. Lista miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

HCV to wirus wywołujący wirusowe zapalenie wątroby typu C. Zakażenie między ludźmi szerzy się przede wszystkim drogą krwi. Do infekcji może dojść  - np. podczas wizyty u stomatologa, podczas zabiegu medycznego, wizyty u fryzjera lub w gabinecie kosmetycznym, czyli wszędzie tam, gdzie naruszana jest ciągłość tkanek (uszkodzenie tkanek może być nieznaczne, niewidzialne gołym okiem).  Zakazić się można również podczas stosunku seksualnego. Zakażenie HCV w większości przypadków nie powoduje żadnych objawów lub objawy są niespecyficzne.  Dlatego bardzo dużo zakażonych osób nie wie o swojej chorobie, a zakażenie wykrywa się przypadkowo. Wirus niezauważony przez wiele lat może podstępnie zniszczyć wątrobę, doprowadzić do jej marskości oraz wystąpienia raka wątrobowokomórkowego. Niestety do chwili obecnej nie opracowano szczepionki przeciwko HCV. Na szczęście zakażenie HCV można skutecznie wyleczyć.  Najnowsze terapie mają skuteczność sięgającą 100 %.

Badanie w kierunku zakażenia HCV na pewno powinny zrobić osoby wcześniej hospitalizowane, operowane, poddawane medycznym zabiegom diagnostycznym,  leczone  stomatologicznie, korzystające z usług kosmetycznych i fryzjerskich oraz osoby które miały w przeszłości wielu partnerów seksualnych. Grupa ryzyka jest tak szeroka, że w praktyce profilaktycznemu badaniu powinien poddać się każdy człowiek

Informację na temat dostępności badań można uzyskać w poradniach Podstawowej Opieki Zdrowotnej oraz w laboratoriach diagnostycznych.
 
Pozytywny wynik badania anty- HCV oznacza kontakt osoby z wirusem HCV w przeszłości. Nie zawsze oznacza zakażenie, ponieważ może się zdarzyć , iż organizm sam zwalczył wirusa. Dlatego też z wynikiem badania należy zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, po skierowanie  do poradni hepatologicznej i na dalsze badania diagnostyczne, potwierdzające lub wykluczające zakażenie HCV.

pdf Plakat w formacie pdf (620 KB)

  • Aktualności
  • wtorek, 06 wrzesień 2016 11:28
  • poniedziałek, 03 październik 2016 14:03

© 2006 - 2020 WSSE w Gdańsku. | Polityka wykorzystania cookies

realizacja: Nabucco