poniedziałek, 03 październik 2016 14:21 | Aktualności

Październik jest „Miesiącem Świadomości Raka Piersi”. W 2008 roku Europejska Koalicja do Walki z Rakiem Piersi ustanowiła dzień 15 października „Europejskim Dniem Walki z Rakiem Piersi”, który ma przypominać Europejkom o ważnym wpływie stylu życia na zdrowie ich piersi w przyszłości i możliwościach zapobiegania zachorowaniom na raka piersi oraz roli wstępnego wykrywania zachorowań w procesie jego zwalczania. Symbolem tej walki jest różowa wstążka.

Rak piersi jest dziś najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet na świecie i najczęstszą przyczyną zgonu – rocznie diagnozuje się u około 1,7 miliona osób, z których każdego roku umiera aż 500 tysięcy. Rak piersi występuje również u mężczyzn, choć bardzo rzadko. U kobiet występuje najczęściej po menopauzie. Ryzyko zachorowania wzrasta po 50 roku życia.

Obecnie w większości przypadków wczesne wykrycie raka piersi pozwala na całkowite wyleczenie. Warto pamiętać o regularnym wykonywaniu badań diagnostycznych piersi, (takich jak mammografia klasyczna, USG, mammografia rezonansu magnetycznego) oraz – co najważniejsze - o samobadaniu piersi. Niestety, w Polsce nadal niewiele kobiet ma świadomość tego, iż właściwa profilaktyka oraz szybkie wykrycie raka piersi może uratować życie. Z tego powodu niezwykle ważne są działania informacyjne w tym obszarze.

  • Aktualności
  • poniedziałek, 03 październik 2016 14:21
  • poniedziałek, 03 październik 2016 14:29

© 2006 - 2020 WSSE w Gdańsku. | Polityka wykorzystania cookies

realizacja: Nabucco