wtorek, 13 październik 2009 15:08 | Aktualności

Od września 2009r. zgodnie Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej, uczniowie powinni mieć możliwość pozostawienia w szkole przynajmniej części podręczników i przyborów szkolnych.

Ta zmiana w rozporządzeniu wychodzi naprzeciw postulatom rodziców, którzy byli zaniepokojeni zbyt dużym ciężarem tornistrów swoich dzieci.

Przekroczenie zalecanej wagi tornistra – zgodnie z zaleceniami Krajowego Konsultanta w dziedzinie Pediatrii ciężar tornistra nie powinien przekraczać 10% masy ciała ucznia – to jedna z przyczyn powstawania wad postawy, zakłócających prawidłowe funkcjonowanie układu ruchu.

Nadmierna waga tornistrów Waszych dzieci wynika nie tylko z przynoszenia niezbędnych podręczników, ale jest też efektem przynoszenia rzeczy niepotrzebnych.

Dlatego problem ten należy omawiać z dziećmi, a także w porozumieniu z nauczycielami powinno się kontrolować wagę tornistrów/plecaków i zadbać, by nie było w nich zbędnych przedmiotów. Dzięki temu, jak również dzięki możliwości pozostawiania w szkole części podręczników waga tornistra dziecka z pewnością znacznie się zmniejszy.

Tornister powinien mieć równe, szerokie, z możliwością regulacji długości szelki, usztywnioną ściankę przylegającą do pleców, przegródki umożliwiające rozłożenie przedmiotów, a jego ciężar powinien być rozłożony symetrycznie do pionowej osi ciała.

© 2006 - 2020 WSSE w Gdańsku. | Polityka wykorzystania cookies

realizacja: Nabucco