piątek, 03 luty 2017 10:16 | Aktualności

W lutym 2000 roku w Paryżu, na Światowym Szczycie Walki z Rakiem 4 lutego ustanowiono jako Światowy Dzień Walki z Rakiem. Przyjęta wówczas Karta Paryska obliguje rządy krajów świata, które ją podpisały, do tworzenia metod leczenia chorób nowotworowych oraz programów, które mają zapobiegać tym chorobom. W sobotę, 4 lutego 2017 roku Światowy Dzień Walki z Rakiem obchodzony będzie już po raz siedemnasty.

Pomorski Państwowy wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje o możliwości przystąpienia 4 lutego bieżącego roku do akcji Polskiej Unii Onkologii - „Dzień Drzwi Otwartych”, która jest organizowana w większości ośrodków onkologicznych w Polsce. W czasie tzw. „białej soboty” wszyscy chętni będą mogli skorzystać z oferty porad i konsultacji onkologicznych z uwzględnieniem szeroko pojętej profilaktyki antynowotworowej oraz z badań diagnostycznych (m.in. mammografia, badania cytologiczne, pomiar ciśnienia i cukru), które będą świadczone bezpłatnie w placówkach onkologicznych na terenie całego kraju.

Na bezpłatne badania i konsultacje należy zabrać ze sobą ważny dokument tożsamości z numerem PESEL.

Podczas „Dnia Otwartych Drzwi” w celu rozpropagowania w społeczeństwie informacji na temat chorób nowotworowych, umocnienia zachowań sprzyjających troszczeniu się o własne zdrowie oraz w celu zachęcenia ludzi do uczestnictwa w bezpłatnych, profilaktycznych badaniach przesiewowych organizowane są wykłady i pogadanki na temat profilaktyki przeciwnowotworowej i wczesnej diagnostyki nowotworów.

Światowy Dzień Walki z Rakiem jest doskonałą okazją do przypomnienia sobie o tym, jak ważne w życiu jest zdrowie. Jest to także dobry moment na uświadomienie społeczeństwu ogromnej wagi profilaktyki, dzięki której można zidentyfikować potencjalny problem na tyle szybko, aby mieć jak najlepsze rokowania i duże szanse na wyleczenie.

© 2006 - 2020 WSSE w Gdańsku. | Polityka wykorzystania cookies

realizacja: Nabucco