czwartek, 11 maj 2017 08:26 | Aktualności

12 maja obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Czerniakiem. Dzień ten stanowi okazję do edukacji społeczeństwa na temat czynników ryzyka, metod profilaktyki, a także wczesnego rozpoznania i leczenia czerniaka, który jest przyczyną większości zgonów związanych z nowotworami złośliwymi skóry.

Czerniak to nowotwór złośliwy, który jest najbardziej niebezpiecznym nowotworem skóry. Wywodzi się z melanocytów – komórek pigmentowych wytwarzających barwnik zwany melaniną. Czerniaki najczęściej pojawiają się na skórze, ale występują także w obrębie błony śluzowej przewodu pokarmowego, nosa czy w gałce ocznej. Czerniak rozrasta się na powierzchni skóry i wrasta w jej głąb, może przeniknąć  do naczyń krwionośnych, a następnie, w formie przerzutów, zaatakować  węzły chłonne  i odległe narządy człowieka. Czerniaka wyróżnia bardzo agresywny wzrost oraz wczesne i liczne przerzuty (niekiedy wystarczą 3 miesiące, aby czerniak zaatakował cały organizm). Usunięcie czerniaka gdy choroba nie jest jeszcze zaawansowana, tzn. zmiana jest miejscowa, pozwala na wyleczenie ponad 80% chorych. W kolejnych stadiach choroby, kiedy pojawiają się przerzuty, leczenie jest dużo trudniejsze. Stąd niezwykle ważne jest szybkie i prawidłowe rozpoznanie tego nowotworu. Istotne jest kontrolowanie znamion jak i całej skóry, ponieważ czerniak może rozwinąć się nie tylko w obrębie znamion skórnych,  ale także w miejscach, w których wcześniej nie było żadnych zmian.

Czerniaka rocznie rozpoznaje się u około 3 tys. Polaków. Liczba zachorowań podwaja się co dekadę. Średni czas przeżycia od momentu diagnozy przerzutów wynosi 6-8 miesięcy.

Jak możemy uchronić się przed czerniakiem?

  • unikać ekspozycji na słońce, szczególnie w godzinach 11.00-16.00, nie powinno się jednak całkowicie od niego izolować. Promienie słoneczne są niezbędne do syntezy witaminy D. Najbardziej szkodliwa jest krótkotrwała ekspozycja na intensywne promienie słoneczne, a szczególnie niebezpieczne są poparzenia skóry;
  • jeżeli chcemy się opalać, pamiętajmy o stosowaniu preparatów ochronnych na skórę, noszeniu kapeluszy, okularów przeciwsłonecznych i odpowiedniej odzieży;
  • unikajmy korzystania z solarium;
  • raz na rok powinno się odwiedzić dermatologa;
  • samokontrola - raz na miesiąc powinno się obejrzeć swoją skórę pod kątem podejrzanych znamion - czy na naszym ciele nie pojawiły się nowe znamiona i czy stare zmieniły swój kształt lub kolor. W przypadku zaobserwowania niepokojących zmian należy zgłosić się do dermatologa bądź chirurga-onkologa.

Podczas samobadania należy kierować się zasadą ABCDE. Wg tej metody obserwowana na skórze zmiana jest „podejrzana” i  może być niebezpieczna, jeżeli:

  • „A” (od asymmetry) jest asymetryczna;
  • „B” (borders) ma poszarpane, nierówne granice;
  • „C” (color)  jest różnobarwna, czarna, szara, czerwona i mleczna;
  • „D” (diameter) ma dużą średnicę, powyżej 5 mm;
  • „E” (evolution) gwałtownie się powiększa, zmienia kolor, uwypukla albo pojawiają się takie objawy jak krwawienie, świąd skóry.

Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny we współpracy z Fundacją „Gwiazda Nadziei” oraz przy wsparciu kadry nauczycielskiej realizuje w szkołach ponadgimnazjalnych na terenie całego województwa pomorskiego program profilaktyczny „Znamię! Znam je?”. Program ma na celu podniesienie świadomości uczniów na temat wczesnego wykrywania i profilaktyki czerniaka, gdyż jest to jeden z najczęściej wykrywanych nowotworów wśród nastolatków.

Nauczyciele realizujący w swoich szkołach program „Znamię! Znam je?” uczestniczyli w szkoleniach zorganizowanych przez Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego i „Gwiazdę Nadziei”, zostali wyposażeni w odpowiednie materiały dydaktyczne – prezentacje multimedialne, poradniki, plakaty, spoty edukacyjne oraz ankiety ewaluacyjne dla uczniów. Realizacja pierwszej edycji programu zakończy się wraz z rokiem szkolnym w czerwcu 2017 roku.


źródło: www.gwaiazdanadziei.pl

© 2006 - 2020 WSSE w Gdańsku. | Polityka wykorzystania cookies

realizacja: Nabucco