poniedziałek, 12 czerwiec 2017 13:11 | Aktualności

Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny ostrzega przed skutkami zażywania środków zastępczych oraz innych nieokreślonych z nazwy substancji psychoaktywnych,  tzw. „dopalaczy”.

Zbliżający się okres wakacyjny sprzyja korzystaniu z różnych atrakcji, zawieraniu przypadkowych znajomości oraz otwarciu na nowe doznania zwłaszcza w środowisku ludzi młodych. Młodzież i dorośli stanowią najliczniejszą grupę sięgającą po „dopalacze”. Na rynku stale pojawiają się nowe produkty, najczęściej o przypadkowym składzie chemicznym. Wielokrotnie produkty o tej samej nazwie handlowej, o tym samym wyglądzie opakowania, gramaturze, itd., zabezpieczone u tego samego sprzedawcy, różnią się składem jakościowym jak i ilościowym. Konsumenci nigdy nie wiedzą co kupują, a w obrocie zdarzają się produkty zawierające w swoim składzie nawet kilka różnych substancji psychoaktywnych. Ponadto nowe substancje pojawiające się na rynku są coraz silniejsze. Producenci często „wzmacniają” skład „dopalaczy” np. poprzez dodanie drobinek szkła. Ma to na celu zwiększenie wchłaniania związku i uzyskanie szybszych doznań, a co za tym idzie wzrostu popytu na tego typu produkty i większe zyski dla dystrybutorów/producentów „dopalaczy”. Ze względu na złożoność składu produktów, odratowanie człowieka zatrutego „dopalaczami” jest bardzo trudne, a wielu przypadkach niemożliwe.

Funkcjonariusze Policji zabezpieczają ostatnio większe ilości tabletek „Extazy” na rynku polskim, co świadczy o powracającej „modzie” na ten narkotyk. Specjaliści z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji ostrzegają jednak, że współczesne „Extazy” jest dwukrotnie silniejsze od tego sprzed lat.

Pamiętajmy, że „dopalacze” to narkotyki o nieznanym i nieprzewidywanym składzie, na ogół bardziej niebezpieczne, niż te dotychczas poznane. Używając ich narażamy nie tylko własne zdrowie, ale i życie.

  • Aktualności
  • poniedziałek, 12 czerwiec 2017 13:11
  • poniedziałek, 12 czerwiec 2017 13:14

© 2006 - 2020 WSSE w Gdańsku. | Polityka wykorzystania cookies

realizacja: Nabucco