czwartek, 16 listopad 2017 11:49 | Aktualności

W dniach 17-24 listopada 2017 r. trwać będzie Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV. Podstawowym celem tej inicjatywy jest zachęcenie jak największej liczby osób do wykonania badań w kierunku HIV, w celu wczesnego wykrycia zakażenia. Hasło przewodnie tegorocznego Tygodnia Testowania to: „Testuj. Lecz. Zapobiegaj”. Najbliższe dni są więc doskonałą okazją do tego by bezpłatnie i anonimowo przeprowadzić badanie w kierunku HIV.

Aby wykonać badanie, niepotrzebne jest skierowanie od lekarza, ubezpieczenie, ani dowód osobisty. Wykonanie testu w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym daje gwarancję poufności – wynik badania będzie udostępniony wyłącznie osobie badanej, nikt inny nie ma prawa go poznać. Wynik wydawany jest na podstawie numeru badania i ustalonego wcześniej hasła. Ważny jest moment, w którym wykonuje się badanie. Test w kierunku HIV nie wykrywa samego wirusa, a jedynie przeciwciała skierowane przeciwko wirusowi, produkowane przez układ odpornościowy człowieka zakażonego HIV. Wyprodukowanie przeciwciał w takiej ilości, by mogły być zauważone przez test wymaga czasu (czas ten nazywany jest okienkiem serologicznym). Z tego powodu przyjmuje się, że od momentu, w którym mogło dojść do zakażenia do zrobienia testu powinno minąć 12 tygodni – daje nam to pewność, że otrzymamy wiarygodny wynik, na podstawie którego można całkowicie wykluczyć zakażenie HIV.

Test w kierunku HIV powinien wykonać każdy, kto:

 • kiedykolwiek miał kontakt seksualny:    
  • z osobą, której statusu serologicznego nie znał (tzn. nie wiedział czy jest zakażona HIV czy nie);
  • z mało znaną osobą/osobami;
  • z osobą zakażoną wirusem HIV;
  • z partnerami/partnerkami mającymi wielu partnerów seksualnych;
 • podczas kontaktów seksualnych nie stosował prezerwatyw,
 • miał wielu partnerów/partnerek seksualnych,
 • przebył którąkolwiek z chorób przenoszonych drogą płciową,
 • przyjmował narkotyki w iniekcjach (wstrzyknięciach)  i używał do tego sprzętu, z którego korzystały inne osoby,
 • wykonywał np. tatuaż lub założenie kolczyków (piercing) przy użyciu niedostatecznie wysterylizowanego sprzętu,stracił kiedykolwiek kontrolę nad swoim zachowaniem (pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych środków zmieniających świadomość).

Test powinny wykonać też kobiety planujące zajście w ciążę lub będące na początku ciąży, a także ich partnerzy W Polsce codziennie 2-3 osoby dowiadują się o swoim zakażeniu wirusem HIV. W 2016 roku w Polsce wykryto 1270 nowych przypadków, z czego najwięcej w województwie mazowieckim. Według danych Państwowego Zakładu Higieny od 1985 r. stwierdzono zakażenie u 22 038 osób, natomiast według szacunków epidemiologicznych o swoim zakażeniu nie wie przynajmniej połowa osób żyjących z HIV, co oznacza, że liczbę diagnoz należałoby pomnożyć przynajmniej razy dwa. Wynikiem takiej sytuacji jest znacząca liczba późno diagnozowanych (w zaawansowanym stanie zakażenia) oraz nowych zakażeń. Wcześnie wykryte zakażenie wirusem HIV nie stanowi obecnie wyzwania dla medycyny, ale problemem pozostaje zmiana myślenia o HIV oraz zmiana nastawienia społeczeństwa do ludzi żyjących z tym wirusem.
Na terenie województwa pomorskiego na stałe funkcjonują dwa punkty, w których można przeprowadzić test w kierunku HIV:

 • Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny przy Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku, ul. Smoluchowskiego 18;
 • Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny przy Laboratorium Analitycznym w Słupsku, ul. Juliana Tuwima 23.

Dodatkowo w dniach 27.11 – 02.12 2017 r. w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdyni, przy ul. Starowiejskiej 50 będzie czynny punkt bezpłatnego i anonimowego pobierania krwi w kierunku wirusa HIV.

Źródło: http://www.skaids.org/pl/ETT2017

image Godziny otwarcia PKD - Gdynia (34 KB)

image Godziny otwarcia PKD - Słupsk (71 KB)

© 2006 - 2020 WSSE w Gdańsku. | Polityka wykorzystania cookies

realizacja: Nabucco