piątek, 01 grudzień 2017 08:21 | Aktualności

Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dzień 1 grudnia jest uroczyście obchodzony (od 1988 roku) jako Światowy Dzień AIDS. Święto to ma na celu umożliwienie organizacjom rządowym, pozarządowym i lokalnym, jak również osobom indywidualnym zwrócenie uwagi na walkę z AIDS, a także uświadomić konieczność pomocy ludziom zakażonym wirusem HIV i chorym na AIDS oraz ich bliskim.

Symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS i ich bliskimi jest Czerwona Kokardka – nieodłączny element obchodów Światowego Dnia AIDS. Obecność Kokardki w sferze publicznej podczas obchodów Światowego Dnia AIDS przypomina, że osoby żyjące z wirusem HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem.

Na świecie żyje blisko 37 mln osób zakażonych wirusem HIV. To liczba zbliżona do liczebności populacji Polski. Codziennie na świecie zakaża się około 6 tys. osób, a około 4,5 tys. osób umiera z przyczyn związanych z HIV/AIDS. Po trzydziestu latach od wykrycia w Polsce pierwszego zakażenia szacuje się, że nawet 35 tys. osób żyje z wirusem HIV, a prawie co druga osoba o tym nie wie i może nieświadomie zakażać. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny od wdrożenia badań w 1985 r. zakażenie wirusem HIV stwierdzono u ponad 20 tyś osób, odnotowano ponad 3 tyś. zachorowań na AIDS, a ok 1,3 tyś chorych zmarło.

W województwie pomorskim od 1988 r. do 15 listopada 2017 r. zarejestrowano 901 osób zakażonych wirusem HIV, odnotowano 327 zachorowań na AIDS, natomiast 127 osób chorych zmarło. W 2017 roku odnotowano 68 zakażeń wirusem HIV, 4 zachorowania na AIDS (zgonów w 2017 roku do nie zanotowano).

Obecnie zakażenie wirusem HIV nie powoduje natychmiastowego zagrożenia utraty życia. Dzięki leczeniu antyretrowirusowemu i szybkiemu wykryciu wirusa w organizmie można przeżyć długie lata, aż do naturalnej śmierci.

Zachęcamy do włączenia się do obchodów Światowego Dnia AIDS w dniu 1 grudnia, poprzez przypięcie do ubrania Czerwonej Kokardki.

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych 1 grudnia 2017 roku o godzinie 18.00 na Plac Przyjaciół Sopotu, gdzie z okazji obchodów Światowego Dnia Walki z AIDS odbędzie się happening, w którym udział brać będzie również Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Pan Tomasz Augustyniak. Spotkanie zakończone zostanie zapaleniem zniczy symbolizującym solidarność z osobami żyjącymi z wirusem HIV.

Więcej informacji na: www.aids.gov.pl

© 2006 - 2020 WSSE w Gdańsku. | Polityka wykorzystania cookies

realizacja: Nabucco