poniedziałek, 22 styczeń 2018 14:44 | Aktualności

W dniach 22-28 stycznia 2018 roku obchodzony jest Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Jest to inicjatywa mająca na celu podkreślanie szczególnej roli badań profilaktycznych.

Rak szyjki macicy dotyczy blisko półtora miliona kobiet na całym świecie. Rocznie w Polsce ponad 3000 kobiet słyszy diagnozę „RSM”. Tymczasem 80% przypadków tego raka można by zapobiec. Wcześnie zdiagnozowany rak szyjki macicy (w fazie przedinwazyjnej) cechuje się bardzo dobrym rokowaniem i daje duże szanse na całkowite wyleczenie. Niestety, jako że choroba rozwija się często bezobjawowo, u wielu pacjentek wykrywana jest w fazie zaawansowanej i trudnej do wyleczenia.

Poddawanie się regularnym badaniom cytologicznym pozwala wykryć wczesne symptomy choroby nowotworowej i podjąć skuteczną terapię.

Ten typ nowotworu jest na tyle charakterystyczny, że dzięki prawidłowemu skrinignowi cytologicznemu oraz szczepieniom można go uniknąć. W ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy każda kobieta w wieku 25-59 lat może bezpłatnie wykonać badanie cytologiczne raz na trzy lata (w przypadku prawidłowych wyników) lub częściej gdy pojawiają się jakiekolwiek nieprawidłowości. Można się także zaszczepić - w Polsce dysponujemy szczepionkami na wysokoonkogenne typy wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV16 i HPV18), które mogą powodować raka szyjki macicy. Szczepionka na te typy wirusa zapewnia długotrwałą ochronę przed zakażeniem tymi szczepami i znacznie obniża ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy, choć nigdy nie dają 100% gwarancji. Stąd potrzeba regularnego wykonywania cytologii, nawet u zaszczepionych kobiet.

Podczas Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w całej Europie organizowanych jest około kilku tysięcy różnych imprez i wydarzeń. Każde z nich ma na celu intensywną edukację dorosłych kobiet i nastolatek w zakresie profilaktyki raka szyjki macicy i zachęcanie ich do korzystania z regularnych badań cytologicznych.

Źródło: www.zwrotnikraka.pl/europejski-tydzien-profilaktyki-raka-szyjki-macicy-pink-lips-project/

  • Aktualności
  • poniedziałek, 22 styczeń 2018 14:44
  • poniedziałek, 22 styczeń 2018 14:47

© 2006 - 2020 WSSE w Gdańsku. | Polityka wykorzystania cookies

realizacja: Nabucco