wtorek, 30 styczeń 2018 12:37 | Aktualności

Afrykański pomór świń (ASF) to wyjątkowo groźna, nieuleczalna, wysoce zakaźna i zaraźliwa, wirusowa choroba świń domowych oraz dzikich. ASF podlega obowiązkowi urzędowego zwalczania.

Źródłem zakażenia ASF mogą być świnie domowe, świnie dzikie, ale również mięso pochodzące od zakażonych świń, dzików oraz zakażone produkty wyprodukowane z mięsa chorych świń i dzików.

Mimo, iż wirus ASF nie jest groźny dla człowieka, region w którym zostanie stwierdzona choroba narażony jest na poważne straty ekonomiczne (ograniczenia w handlu i obrocie wieprzowiną).

Główne zagrożenie przeniesienia ASF do naszego regionu:

Mimo zwiększonej kontroli służb granicznych, duży ruch turystyczny na terenie Trójmiasta, w tym osób zza wschodniej granicy, stanowi ryzyko zawleczenia wirusa ASF poprzez produkty żywnościowe przewożone w bagażu podręcznym.

Co możemy zrobić, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia wirusa afrykańskiego pomoru świń w granicach naszego regionu?

  • Nie zaśmiecajmy resztkami żywności miasta, korzystajmy z koszy na śmieci, zwracajmy na to uwagę innym!!!
  • Zwracajmy uwagę administratorom budynków i administratorom podległych terenów na skuteczne zabezpieczenie kontenerów na śmieci przed dostępem zwierząt!!!
  • Nie dokarmiajmy zwierząt dzikich!!!

Więcej informacji nt. ASF znajduje się na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Gdańsku: http://www.gdansk.wiw.gov.pl

 

© 2006 - 2020 WSSE w Gdańsku. | Polityka wykorzystania cookies

realizacja: Nabucco