poniedziałek, 26 luty 2018 14:19 | Aktualności

W związku z prognozowanymi na najbliższy tydzień niskimi temperaturami powietrza przedstawiamy zbiór podstawowych zasad, których należy przestrzegać w czasie silnych mrozów i intensywnych opadów śniegu.

1. Prawidłowy ubiór

Najbardziej na uraz termiczny narażone są odsłonięte części ciała (twarz, uszy, dłonie) i stopy. Dlatego należy ubierać się ciepło, w kilka warstw odzieży tak, by łatwo było je zdjąć, np. sweter, gdy się spocisz w trakcie wysiłku. Powinno się także założyć nieprzewiewną kurtkę z kapturem, czapkę (przez głowę tracimy 30% ciepła!), szalik, rękawiczki, nieprzemakalne buty.

2. Zwróć uwagę na dziecko

Niska masa ciała sprzyja szybkiej utracie ciepła. Dziecko powinno być ubrane wielowarstwowo, „na cebulkę”, konieczna jest czapka i dodatkowe rękawiczki na zmianę dla najmłodszych. Nie można pozwolić dziecku wyjść z domu bez ciepłego śniadania. Podczas spacerów należy pilnować, aby dziecko prawidłowo oddychało - przez nos, a nie przez usta. Temperatura poniżej –15ºC jest przeciwwskazaniem do spaceru z małym dzieckiem!

3. Unikaj alkoholu i papierosów

Przed wyjściem na zewnątrz i w czasie pobytu na świeżym powietrzu nie wolno pić alkoholu, gdyż silnie rozszerza naczynia krwionośne, co w konsekwencji prowadzi do zwiększenia wymiany ciepła między organizmem a otoczeniem i doprowadza do szybkiego wychłodzenia ciała. Palenie papierosów również przyspiesza utratę ciepła przez skurcz naczyń krwionośnych.

Większość przypadków zamarznięć związanych jest ze spożywaniem alkoholu!

4. Unikaj sytuacji sprzyjających odmrożeniom

Odmrożeniom sprzyja przede wszystkim brak ruchu - np. podczas oczekiwania na przystanku. Ryzykowne są także forsowne wyprawy w trudno dostępne miejsca, dlatego nie należy wybierać się na zimowe wycieczki samemu. W czasie dużych mrozów nie wychodźmy na zewnątrz gdy czujemy się zmęczeni, głodni lub coś nam dolega.

5. Właściwie przygotuj się do wyjścia z domu

Przed wyjściem z domu na mróz należy koniecznie zjeść kaloryczny posiłek. Przewidując dłuższy pobyt na świeżym powietrzu warto zabrać ze sobą termos z gorącą herbatą. Skórę twarzy i rąk należy zabezpieczyć przed mrozem smarując ją kremem ochronnym.

6. Na zimowe wycieczki nie wybieraj się sam

W grupie jest bezpieczniej. Powiedz komuś (rodzinie lub obsłudze w schronisku, pensjonacie, hotelu), dokąd idziesz. Oszacuj, jak długo Cię nie będzie i poinformuj o tym kogoś, kto ewentualnie zgłosi Twoje zaginięcie. Zimą chodzi się znacznie wolniej! W dodatku łatwiej zabłądzić (przysypane śniegiem ścieżki). Nie zapomnij odmeldować się po powrocie, by uniknąć niepotrzebnych alarmów.

7. Pomagaj innym

Nie uznawaj pochopnie osoby wyziębionej za zmarłą, przed próbą reanimacji. Nie podawaj alkoholu osobie dotkniętej odmrożeniem lub wychłodzeniem, w szczególności gdy nie ma możliwości zapewnienia jej ciepłego schronienia. Powierzchowne zmiany w odmrożeniach pierwszego stopnia objawiają się zblednięciem i ograniczeniem ruchów, bez zaburzeń czucia. Właściwa pomoc przy odmrożeniu polega na stopniowym przywróceniu prawidłowej temperatury wychłodzonym tkankom. Jeśli u kogoś podejrzewasz wystąpienie odmrożenia lub wychłodzenia - rozpocznij powolne ogrzewanie osoby. Zdejmij przemarznięte ubranie, ułóż osobę na suchej tkaninie i okryj całe ciało kocem, folią aluminiową - ogrzewaj własnym ciałem. Przy odmrożeniach kończyn zanurz je w letniej wodzie o temperaturze ciała zdrowego człowieka. Na inne części ciała nakładaj ciepłe (nie gorące) okłady. Przy leczeniu odmrożeń nie wolno trzeć (szczególnie śniegiem lub zimną wodę!) zamarzniętej powierzchni, gdyż może to zwiększyć uszkodzenie tkanek, nie należy zbliżać odmrożonej części ciała do gorącego pieca lub ognia, przebijać tworzących się pęcherzy, próbować chodzić na wstępnie ogrzanych stopach. W przypadku dużych odmrożeń (krwiste pęcherze oraz nasilony obrzęk) należy jak najszybciej udać się do lekarza!

ZAWSZE, w trakcie silnych mrozów, jeśli zauważysz kogoś, kto wygląda na osłabionego zainteresuj się tą osobą, sam udzielając jej pomocy lub poinformuj odpowiednie służby o zaistniałej sytuacji, dzwoniąc pod numer 112.