czwartek, 05 kwiecień 2018 10:57 | Aktualności

Światowy Dzień Zdrowia obchodzimy co roku 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Każdego roku motyw przewodni poświęcony jest innej tematyce, która podkreśla priorytetowy obszar problemów w obszarze zdrowia publicznego. W bieżącym roku tematem przewodnim jest: Powszechna opieka zdrowotna: wszędzie dla każdego, a związane z nim hasło brzmi: „Zdrowie dla wszystkich” („Health For All”).

Celem Światowego Dnia Zdrowia 2018 jest skupienie uwagi na konieczności zapewnienia wszystkim ludziom dostępu do powszechnej opieki zdrowotnej i możliwych do osiągnięcia zyskach płynących z tego faktu.

Powszechna opieka zdrowotna polega na zapewnieniu wszystkim ludziom dostępu do świadczeń zdrowotnych na odpowiednim poziomie tam, w miejscu i czasie, który jest konieczny, bez generowania dodatkowego obciążenia finansowego.

Dostęp do opieki zdrowotnej na odpowiednim poziomie i wsparcie finansowe nie tylko sprzyja poprawie zdrowa obywateli i oczekiwanej długości życia, ale także chroni kraje przed epidemiami, wpływa na zmniejszenie ubóstwa i ryzyka głodu, generuje miejsca pracy, wspomaga wzrost gospodarczy i równość płci.

Co najmniej połowa światowej populacji nie ma dostępu do niezbędnych usług medycznych. Tymczasem powszechna opieka zdrowotna jest kluczem do zdrowia i dobrostanu ludzi i narodów - nikt nie powinien wybierać między dobrym stanem zdrowia a innymi życiowymi potrzebami.

pdf Światowy Dzień Zdrowia 2018 – kluczowe założenia kampanii (66 KB)

© 2006 - 2020 WSSE w Gdańsku. | Polityka wykorzystania cookies

realizacja: Nabucco