piątek, 03 sierpień 2018 12:15 | Aktualności

Okres wakacyjny i związana z tym duża ilość czasu wolnego sprzyja eksperymentowaniu przez dzieci i młodzież z różnymi środkami psychoaktywnymi. Do najbardziej niebezpieczniejszych z nich należą tzw. „dopalacze”. Na rynku stale pojawiają się nowe produkty z grupy „dopalaczy”, najczęściej o przypadkowym składzie chemicznym. Wielokrotnie produkty posiadające tą samą nazwę handlową, o ten sam wygląd opakowania i gramaturę, zabezpieczone u tego samego sprzedawcy, różnią się składem jakościowym i ilościowym. Konsumenci tych używek nigdy nie wiedzą co kupują, a w obrocie zdarzają się produkty zawierające w swoim składzie nawet kilka różnych substancji psychoaktywnych. Zaobserwowano również, że nowe substancje pojawiające się na rynku na rynku dopalaczy, wykazują coraz silniejsze działanie psychoaktywne. Producenci często „wzmacniają” skład „dopalaczy” na przykład poprzez dodanie drobinek szkła. Taki zabieg ma na celu zwiększenie wchłaniania związku i uzyskanie szybszych doznań, a co za tym idzie, wzrost popytu na tego typu produkty i większe zyski dla dystrybutorów/producentów „dopalaczy”. Ze względu na złożoność składu tych produktów, udzielnie pomocy człowiekowi zatrutemu „dopalaczami” jest bardzo trudne, a wielu przypadkach może okazać się niemożliwe.

Na co powinno się zwrócić uwagę, co powinno zaniepokoić rodzica lub opiekuna?

  • wygląd oczu (zaczerwienione spojówki lub brzegi powiek, łzawienie, opadnięcie powiek, nadmierne rozszerzenie lub zwężenie źrenic, powolna reakcja źrenic na światło, oczopląs przy wpatrywaniu się w stały punkt),
  • złe samopoczucie, brak chęci do życia, depresja,
  • stany euforyczne, gadatliwość a następnie otępienie i apatia,
  • zmiana nawyków żywieniowych - brak apetytu lub objadanie się,
  • kłopoty w szkole, wagary, pogorszenie ocen,
  • próby wyłudzania lub podbieranie pieniędzy na nieokreślone wydatki,
  • nieuzasadnione ataki złości, agresji,
  • wychodzenie z domu na krótko, poprzedzone dzwonkiem domofonu lub telefonem od nieznanej osoby,
  • wprowadzenie do słownictwa nowych zwrotów, często niezrozumiałych dla dorosłych, tzw. slangu narkotykowego,
  • pojawienie się w domu nowych akcesoriów typu lufki, sreberka, małe woreczki z zamknięciem strunowym, tzw. dilerki, itp.;
  • zmiana zapachu ciała.

Gdzie szukać pomocy:

  • 800 060 800   Bezpłatna Infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego

© 2006 - 2018 WSSE w Gdańsku. | Polityka wykorzystania cookies

realizacja: Nabucco