piątek, 28 wrzesień 2018 13:50 | Aktualności

Każde ugryzienie przez psa, kota lub dzikie zwierzę (w tym nietoperze) nie może być  lekceważone z uwagi na potencjalne zagrożenie wścieklizną. Wścieklizna u ludzi w Polsce zdarza się bardzo rzadko, ostatni przypadek zanotowano w 2002 r. Wścieklizna jest chorobą śmiertelną. Wirus przenoszony jest ze śliną chorego zwierzęcia poprzez ugryzienie lub oślinienie uszkodzonej skóry lub błon śluzowych.

Wścieklizna przenoszona jest głównie przez psy, koty, dzikie zwierzęta drapieżne, czasami przez inne ssaki jak sarny czy gryzonie. Szczególnie niebezpieczne są ugryzienia przez nietoperze, z uwagi iż nie przypominają tradycyjnej rany i mogą być zignorowane.  

W przypadku pokąsania przez zwierzę należy dokładnie przemyć ranę ciepłą wodą z mydłem. Nie należy przedwcześnie tamować krwi, gdyż krew może wypłukać wirusa z rany. Należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza POZ lub bezpośrednio do poradni chorób zakaźnych w Gdańsku, Słupsku lub Prabutach w celu konsultacji i ewentualnej kwalifikacji do pięciodawkowego cyklu szczepień przeciwko wściekliźnie.

pdf Narażenie na wściekliznę w województwie pomorskim w 2018 r (do sierpnia) (531 KB)

© 2006 - 2020 WSSE w Gdańsku. | Polityka wykorzystania cookies

realizacja: Nabucco