piątek, 30 listopad 2018 13:29 | Aktualności

Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dzień 1 grudnia jest uroczyście obchodzony (od 1988 roku) jako Światowy Dzień AIDS. Święto to ma na celu umożliwienie organizacjom rządowym, pozarządowym i lokalnym, jak również osobom indywidualnym zwrócenie uwagi na walkę z AIDS, a także uświadomić konieczność pomocy ludziom zakażonym wirusem HIV i chorym na AIDS oraz ich bliskim.

Symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS i ich bliskimi jest Czerwona Kokardka – nieodłączny element obchodów Światowego Dnia AIDS. Obecność Kokardki w sferze publicznej podczas obchodów Światowego Dnia AIDS przypomina, że osoby żyjące z wirusem HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem.

Na świecie żyje blisko 37 mln osób zakażonych wirusem HIV. To liczba zbliżona do liczebności populacji Polski. Codziennie na świecie zakaża się około 6 tys. osób, a około 4,5 tys. osób umiera z przyczyn związanych z HIV/AIDS. Po około trzydziestu latach od wykrycia w Polsce pierwszego zakażenia szacuje się, że nawet 35 tys. osób żyje z wirusem HIV, a prawie co druga osoba o tym nie wie i może nieświadomie zakażać. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 lipca 2018 r. zakażenie wirusem HIV stwierdzono u 23 311 obywateli Polski i u osób innego obywatelstwa przebywających na terenie Polski, ogółem odnotowano 3 627 zachorowań na AIDS, a 1 398 chorych zmarło.

W województwie pomorskim od 1988 r. do 15 listopada 2018 r. zarejestrowano 971 osób zakażonych wirusem HIV, odnotowano 330 zachorowań na AIDS, natomiast 128 osób chorych zmarło. W 2018 roku odnotowano dotychczas 64 zakażenia wirusem HIV, 3 zachorowania na AIDS (w 2018 r. zanotowano 1 zgon).

Obecnie zakażenie wirusem HIV nie powoduje natychmiastowego zagrożenia utraty życia. Dzięki leczeniu antyretrowirusowemu (ARV) i szybkiemu wykryciu wirusa w organizmie można przeżyć długie lata, aż do naturalnej śmierci. Wprowadzenie leczenia antyretrowirusowego spowodowało spadek zakaźności, a co za tym idzie – spadek liczby zachorowań na AIDS oraz spadek śmiertelności z powodu AIDS w krajach rozwiniętych.

Na dzień 31 października 2018 r. leczeniem ARV w Polsce objętych było około 10 925 pacjentów, w tym 104 dzieci. Leczenie jest prowadzone i finansowane w ramach programu zdrowotnego Ministerstwa Zdrowia „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2017 – 2021”.

1 grudnia o godzinie 17.00 na placu Przyjaciół Sopotu zapalimy czerwone znicze ułożone w kształt kokardki na znak solidarności z chorymi na AIDS, będziemy również rozdawać ulotki i broszury dotyczące profilaktyki HIV/AIDS.

Źródło:
https://aids.gov.pl/hiv_aids/450-2-2/

http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/hiv_aids/index.htm

© 2006 - 2020 WSSE w Gdańsku. | Polityka wykorzystania cookies

realizacja: Nabucco