piątek, 05 kwiecień 2019 07:48 | Aktualności

Światowy Dzień Zdrowia obchodzimy co roku 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie zdrowia publicznego. Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na problemy zdrowotne społeczeństw na świecie. Każdego roku motyw przewodni poświęcony jest innej tematyce, która podkreśla priorytetowy obszar problemów w obszarze zdrowia publicznego. W bieżącym roku tematem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia (World Health Day) i zarazem hasłem tegorocznych obchodów jest „Uniwersalny zasięg/dostęp do opieki zdrowotnej” ze szczególnym uwzględnieniem roli systemu podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Chodzi o dostęp do opieki zdrowotnej na odpowiednim poziomie, który obejmuje pełne spektrum usług potrzebnych człowiekowi przez całe życie – od promocji zdrowia po profilaktykę, leczenie, rehabilitację i opiekę paliatywną. Jest to kontynuacja ubiegłorocznego tematu Światowego Dnia Zdrowia.

Podstawowa opieka zdrowotna polega na opiece nad ludźmi i pomaganiu im w poprawie stanu zdrowia lub utrzymaniu dobrego samopoczucia, a nie tylko leczeniu określonych chorób lub stanów.

Podstawowa opieka zdrowotna powinna obejmować większość potrzeb zdrowotnych, jakie pojawiają się u ludzi w ciągu całego życia, w tym między innymi usługi takie jak: badania przesiewowe pod kątem różnego rodzaju chorób, szczepienia, informacje na temat tego jak zapobiegać chorobom, leczenie długotrwałe i krótkoterminowe oraz rehabilitację.

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, połowa ludzi na całym świecie nie otrzymuje opieki medycznej na miarę swoich potrzeb, a każdego roku ok. 100 milionów osób doświadcza skrajnego ubóstwa z powodu wydatków na zdrowie. Muszą oni wybierać pomiędzy opieką medyczną a jedzeniem, ubraniem lub nawet mieszkaniem.

Zapewnienie powszechnej opieki zdrowotnej jest wyzwaniem dla polityków, pracowników służby zdrowia i każdego z nas. Jak podkreśla Światowa Organizacja Zdrowia - zdrowie jest prawem człowieka.  Każdy człowiek, wszędzie na świecie powinien mieć możliwość uzyskania informacji a także wysokiej jakości usług zdrowotnych (bez trudności finansowych), które są mu niezbędne do dbania o zdrowie własne i swoich rodzin. Obchody Światowego Dnia Zdrowia są także pretekstem do zwrócenia uwagi na znaczenie równości w dostępie do usług medycznych.

Więcej o Światowym Dniu Zdrowia 2019 na stronie internetowej Światowej Organizacji Zdrowia: https://www.who.int/campaigns/world-health-day/world-health-day-2019

© 2006 - 2020 WSSE w Gdańsku. | Polityka wykorzystania cookies

realizacja: Nabucco