wtorek, 22 październik 2019 10:54 | Aktualności

Pracodawco !

Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, w związku ze zbliżającym się okresem zwiększonej zachorowalności na grypę sezonową, rekomenduje podjęcie działań zmniejszających ryzyko zachorowań Państwa pracowników.

Grypa jest chorobą często lekceważoną, która jednak co roku staje się powodem wielu tysięcy zachorowań, setek hospitalizacji i wielu ludzkich dramatów. Do zakażenia wirusem grypy dochodzi drogą kropelkową, rzadziej przez kontakt ze skażoną powierzchnią. Osoba zakażona może być źródłem zakażenia dla innych jeden dzień przed wystąpieniem objawów oraz do tygodnia po pojawieniu się symptomów grypy, takich jak: kaszel, ból gardła, katar, wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśni, bóle głowy, złe samopoczucie. Powikłania pogrypowe mogą wystąpić u osoby w każdym wieku, bez względu na ogólny stan zdrowia.
Skuteczną metodą zapobiegania zachorowaniom na grypę są szczepienia ochronne. Z uwagi na zmienność wirusa grypy zaleca się powtarzanie szczepień co roku.

Szczepienia przynoszą korzyści zarówno pracownikom jak i pracodawcom:

  • znaczące zmniejszenie zagrożenia zachorowania na grypę i przeniesienia zakażenia na członków rodziny chorego,
  • uniknięcie kosztów zakupu leków i zmniejszenia wynagrodzenia pracowników,
  • zmniejszenie absencji pracowników,
  • uniknięcie konieczności reorganizacji pracy w okresie zwiększonej zachorowalności na grypę, a zwłaszcza epidemii,
  • wzmocnienie wizerunku firmy i zadowolenie pracowników.

W sezonie 2019/2020 w Polsce dla osób dorosłych dostępne są szczepionki inaktywowane zawierające 3 (Influvac) lub 4 (Influvac Tetra, Vaxigrip tetra) antygeny wirusa grypy. Obecnie na rynku komercyjnym wiele podmiotów medycznych oferuje szczepienia dla firm zarówno w swoich placówkach, jak i bezpośrednio w siedzibach zakładów pracy. Kontakty do ww. firm można łatwo znaleźć w Internecie.

pdf Ulotka (241 KB)

© 2006 - 2020 WSSE w Gdańsku. | Polityka wykorzystania cookies

realizacja: Nabucco