piątek, 27 czerwiec 2014 12:09 | Komunikaty

W następstwie powodzi które miały miejsce na Bałkanach w maju 2014 r., istnieje ryzyko, iż rozlewiska wód będą stanowiły miejsce namnażania się komarów. Sytuacja ta może sprzyjać zachorowaniom na choroby wektorowe.

Lokalne służby we współpracy z organizacjami międzynarodowymi podejmują działania mające na celu niedopuszczenie do nadmiernego rozprzestrzeniania się komarów, które mogą być wektorami chorób zakaźnych, w tym gorączki zachodniego Nilu.

Gorączka zachodniego Nilu jest chorobą wirusową. Rezerwuarem wirusa są dzikie ptaki. Człowiek oraz inne zwierzęta ulegają zakażeniu poprzez ukąszenie przez komary, które wcześniej żerowały na zakażonych ptakach. Zakażenie wirusem w większości przypadków pozostaje bezobjawowe, jednak u niektórych osób może pojawić się gorączka, ból głowy, uczucie zmęczenia, bóle mięśni, nudności i wymioty, wysypka na skórze tułowia, powiększenie węzłów chłonnych. W ciężkiej postaci dochodzi do zapalenia mózgu i opon mózgowo – rdzeniowych.  

W związku z powyższym wszystkim osobom udającym się do Chorwacji, Serbii oraz Bośni i Hercegowiny zaleca się stosowanie elementów profilaktyki przeciw ugryzieniom komarów:

  •  moskitiery, repelenty, insektycydy
  •  noszenie odpowiedniej odzieży (długich spodni oraz długich rękawów)
  •  unikaniu przebywania w terenie w okresie największej aktywności komarów tj. od zmierzchu do świtu
  •  stosowanie klimatyzacji w pomieszczeniach zamkniętych oraz siatek na oknach i kratkach wentylacyjnych

W razie zachorowania w trakcie pobytu należy natychmiast udać się do podmiotu leczniczego, zaś w przypadku wstąpienia objawów po powrocie należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem informując o trasie przebytej podróży.

© 2006 - 2020 WSSE w Gdańsku. | Polityka wykorzystania cookies

realizacja: Nabucco