sobota, 24 czerwiec 2017 07:47 | Komunikaty

Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje o zwiększonej w ostatnim czasie w Polsce liczbie przypadków wirusowego zapalenia wątroby typu A (WZW typu A). W okresie od 1 stycznia do 15 czerwca 2017 r. zarejestrowano w Polsce 252 zachorowania, czyli ponad 16-krotnie więcej niż w analogicznym okresie 2016 r. W województwie pomorskim od początku roku zanotowano 8 zachorowań. Zakażenia mogą być powiązane z występującymi w Europie ogniskami WZW typu A wśród mężczyzn mających kontakty seksualne z mężczyznami.

Dzieci chorują zwykle bezobjawowo, wraz z wiekiem przebieg zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu A jest coraz poważniejszy. W pierwszej fazie WZW typu A występują objawy grypopodobne, później symptomy ze strony układu pokarmowego oraz żółtaczka.

Okres wylęgania choroby wynosi od 15 do 50 dni (średnio 30). Osoba zakażona może być źródłem zakażenia od 2 do 3 tygodni przed pojawieniem się objawów oraz do 7 dni po wystąpieniu objawów chorobowych. Wirus znajduje się w kale, ślinie oraz krwi osoby zakażonej. Zakażenie można potwierdzić badając przeciwciała w klasie IgM. Przebycie WZW typu A powoduje powstanie trwałej odporności. Zasady zapobiegania zakażeniom przedstawione są w poniższej ulotce.

pdf Ulotka WZW typu A (396 KB)