środa, 30 maj 2018 13:00 | Komunikaty

Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że w związku z awaryjnym zrzutem ścieków do rzeki Motławy w Gdańsku, po raz kolejny w dniu 28.05.2018 r., w godzinach porannych, pobrane zostały próbki wody z następujących miejsc:

1.    Gdańsk – Sobieszewo wejście nr 16
2.    Gdańsk – Stogi wejście nr 26
3.    Gdańsk - Westerplatte
4.    Gdańsk - Brzeźno Dom Zdrojowy wejście nr 41
5.    Gdańsk - Brzeźno Molo wejście nr 52
6.    Gdańsk - Jelitkowo wejście 72
7.    Sopot - Hotel Haffner – Esentra
8.    Sopot - Park Północny 1
9.    Sopot - EKO - Tropikalna Wyspa
10.  Sopot - 32A-33
11.  Gdynia – Orłowo
12.  Gdynia - Śródmieście

Badania próbek wody wykonały akredytowane laboratoria Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Gdańsku i Powiatowej Stacji Sanitarno –Epidemiologicznej w Gdyni. Jakość wody w badanym zakresie, tj. obecność bakterii Escherichia coli oraz bakterii z grupy Enterokoków, odpowiada wymaganiom sanitarnym rekomendowanym dla wody w kąpieliskach.

Z uwagi na bardzo wysokie temperatury powietrza w ostatnich dniach oraz wysokie temperatury płytkich, przybrzeżnych wód Zatoki Gdańskiej Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, iż w najbliższym czasie możliwe jest wystąpienie zakwitu sinic. Zjawisko to, jeżeli wystąpi, będzie co do zasady niezależne od skutków niedawnej awarii i awaryjnego zrzutu ścieków. Woda mętna, o zmienionej barwie i ewentualnym zapachu, charakterystycznym dla zakwitu sinic wytwarzających toksyny nie jest miejscem bezpiecznym do kąpieli.   

Jednocześnie Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuję, że jakość wody z rejonu Zatoki Gdańskiej, w miejscach, w których planowane jest utworzenie kąpielisk będzie nadal monitorowana, a wyniki będą publikowanie w kolejnych komunikatach. Kolejny pobór prób wód w powyższym zakresie został dokonany w dniu dzisiejszym, następny planowany jest w poniedziałek, 04.06.2018 r. w godzinach porannych.

© 2006 - 2020 WSSE w Gdańsku. | Polityka wykorzystania cookies

realizacja: Nabucco